Jak rozpoznać skórę odwodnioną i w jaki sposób ją pielęgnować.
Nasze ciało składa się w 70% z wody. Jest niezbędna do życia, warunkuje nasze zdrowie i ładny wygląd. Większość reakcji enzymatycznych w organizmie przebiega z udziałem wody.
Skóra jest dość sporym organem, ma około 2 m² powierzchni. Jej kondycja i wygląd w dużej mierze zależy od zawartej w niej wody. Skóra traci codziennie około 0,5 litra wody w sposób naturalny, z każdym oddechem i wypowiedzianym słowem, poceniem się i produktami przemiany materii. Z każdą porą roku czy to zima czy lato.
Jeśli nie zapewnimy wystarczającego nawodnienia organizmowi to konsekwencją jest zwiększenie suchości i szorstkości naskórka, zmniejszenie elastyczności i rozciągliwości skóry, czyli jej sprężystości. Czyli skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Brak dostatecznej ilości wody skutkuje również uszkodzeniem naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Efektem jest skłonność do podrażnień, nadkażeń (drobnych zmian z ropną wydzieliną) i zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej skóry (mikrobiomu).
Objawami odwodnienia są:
Skóra odwodniona nie jest równoznaczna skórze suchej. Skóra sucha to typ skóry, jej suchość wynika z niewystarczającej ilości naturalnego tłuszczu (lipidów). Natomiast skóra odwodniona na skutek łuszczenia traci wilgoć. Jest to stan tymczasowy, który możemy zmienić dbając o nawadnianie organizmu, właściwie pielęgnując skórę i eliminując szkodliwe nawyki.
Nawodnienie
Picie wody jest najlepszym sposobem nawodnienia organizmu. Systematyczne wypijanie w ciągu dnia 2 litrów wody w znacznej mierze poprawia nawodnienie skóry. Podkreślam wody – nie wliczają się w tą ilość herbata, kawa i słodkie napoje (mimo, że to też płyny). Pamiętaj o piciu wody przed, w czasie i po aktywności fizycznej. Z wiekiem odczucie naturalnego pragnienia zmniejsza się – najlepszą praktyką jest picie wody w małych porcjach przez cały dzień.
Jaką wodę pić? Świeżą i czystą – wodociągową filtrowaną i/lub mineralną niskosodową.
Pielęgnacja
Celem właściwej pielęgnacji jest przywrócenie odpowiedniego poziomu wody i zapobieganie jej ponownej utracie.
Styl życia
Odwodnionej skórze nie służy palenie, picie nadmiernej ilości alkoholu i zbyt dużej ilości kawy (pięć filiżanek to za dużo). Napoje energetyczne z kofeiną, nadmiar słodyczy i tłustych potraw nie jest wskazany. Modne obecnie diety wysokobiałkowe (keto) także zaburzają gospodarkę wodną organizmu.
Unikaj długich gorących kąpieli, opalania się w solarium i nadmiernej ekspozycji na słońce. Te dwa ostatnie nawyki przyczyniają się do niekorzystnego zjawiska jakim jest fotostarzenie skóry.
Umiar we wszystkim – zarówno w pielęgnacji, jak i w stylu życia jest zdecydowanie najlepszym wyborem.