Kwas laktobionowy wykazuje bardzo silne działanie nawilżające poprzez wiązanie wody w naskórku. Jest szczególnie polecany do skór wrażliwych, z uszkodzoną barierą hydrolipidową.
Bardzo polecam produkty z kwasem laktobionowym do pielęgnacji domowej.
Kwasem ferulowy, który jest silnym antyoksydantem, niszczy wolne rodniki, w tym bardzo reaktywną formą rodnika, zwaną nadtlenoazotynem. Ponadto stabilizuje witaminę C, zwiększa nawilżenie skóry, usuwa (chelatuje) metale ciężkie, wykazuje działanie antybakteryjne, łagodząco i przeciwzapalnie.
Jego wspaniałą zaletą jest to, że chroni przed promieniowaniem UV (głównie w zakresie UVB) oraz zapobiega podrażnieniu i zaczerwienieniu skóry po nadmiernym kontakcie ze słońcem.
Fantastycznie przygotowuje skórę przed wakacyjnymi wyjazdami.
Pięknie pachnący kwas szikimowy występuje w wielu roślinach, ale pozyskiwany jest głównie z anyżu gwiaździstego. Pomimo właściwości złuszczających nie podrażnia skóry. Redukuje parowanie wody przez naskórek (TEWL), przez co zwiększa nawilżenie skóry. Ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne stosowany jest w terapiach dla cer trądzikowych. Hamuje namnażanie drożdżaków i bakterii i reguluje poziom wydzielania sebum. Podobnie jak kwas migdałowy nie wywołuje reakcji fotouczulającej.
Kwas szikimowy stosuję jako jeden z głównych składników zabiegu normalizacyjno-nawilżającego dla skór z tendencją do zmian typu trądzikowego.
Najbardziej znany jest bakteriostatyczny, bakteriobójczy kwas migdałowy. Ma budowę podobną do budowy antybiotyku, więc świetnie się sprawdza w letnich kuracjach antyrądzikowych. Kwas ten szybko podgaja zmiany trądzikowe. Nie wywołuje fotouczulenia więc można go bezpiecznie stosować nawet latem.
Likwiduje przebarwienia naskórkowe, a także reguluje poziom i rozkład melaniny. Jeśli już musisz się opalać , to opalenizna będzie równiejsza, a ewentualne istniejące już przebarwienia nie będą się pogłębiać.
Pobudza syntezę kwasu hialuronowego, widocznie zwęża ujścia gruczołów łojowych. Nie daje efektu złuszczania, skóra nie reaguje rumieniem, bo cząsteczka jest duża i wnika jedynie przez mieszek włosowy.
Przy dłuższym stosowaniu kwas migdałowy stymuluje produkcję białek podporowych skory, czyli kolagenu i elastyny.